Skip to main content

De HL7 vlag wappert

Voor iedereen die iets te maken heeft met informatie-uitwisseling in de zorg

dd: 09 december 2014
De HL7 vlag wappert

Dinsdag 7 en woensdag 8 oktober wappert de HL7 vlag bij Motel de Witte Bergen. Vrijwel iedereen die iets te maken heeft met informatie-uitwisseling in de zorg en de standaardisatie hiervan is hier bijelkaar om oplossingen uit te werken en nieuwe toepassingen te verkennen.

De eerste dag was al zeer geslaagd met een druk eigen HL7 programma en bijeenkomsten van IHE Nederland, het iCare Platform en het SDO overleg van GS1, HL7, IHE, IHTSDO, NEN en Nictiz.

De FHIR bijeenkomsten laten zien dat de ontwikkelingen snel gaan. Na een update van de huidige stand van zaken zijn de laatste ervaringen uitgewisseld en is gekeken naar de mogelijke toepassing bij een serious game voor jongeren met autisme. Dit blijkt op basis van de huidige concept versie (DSTU) al heel goed mogelijk te zijn.

Rondom informatiebeveiliging is gekeken hoe de wetgeving de verschillende interoperabiliteitsniveaus beinvloedt. Hiermee blijkt het mogelijk te zijn om de impact van wetgeving en normen goed weer te geven en tevens te laten zien waar er lacunes of zelfs tegenstrijdigheden zitten. Dit zal een stevige slag verder uitgewerkt worden.

Rondom de GGZ werden een aantal acute problemen onderkend,  met name waar het gaat om de aansluiting tussen eHealth modules, waarin patiënt/cliënt en behandelaar op afstand samenwerken aan de behandeling. Er zijn op standaarden gebaseerde oplossingen voorhanden, maar die worden nog maar zeer beperkt ingezet. Ook de voorkeur van eHealth leveranciers voor Webservices speelt hier een rol. Er is behoefte aan een GGZ brede implementatiegids waar zowel eHealth als EPD leveranciers aan meewerken.

Naast de reguliere IHE agenda is apart stilgestaan bij nieuwe profielen rondom workflow definities die tussen verschillende systemen uitgewisseld kunnen worden. Woensdag wordt nog stilgestaan bij profielen voor variabele rapportages uit verschillende bronnen.

In het iCare Platform brandt men van ambitie om zeer urgente problemen, bijvoorbeeld rondom overdracht met ziekenhuizen en samenwerking tussen gemeente, WMO en ZVW trajecten inzichtelijk te krijgen. Voornemen is om binnenkort de relevante bestuurlijke partijen aan tafel te krijgen: VNG, Actiz, VGN, KING en ZN. De diversiteit aan instellingen en leveranciers laat niet eenvoudig toe dat het veld dit probleem wel even zelf oppakt, zonder serieuze middelen.

Om de uitwerking en het gebruik van V3 standaarden te vereenvoudigen wordt door een aantal partijen, waaronder Nictiz en RIVM, inmiddels gebruik gemaakt van het ART-DECOR tool. De ondersteuning vanuit dit tool kan worden verbeterd voor systeemleveranciers die nieuwe versies moeten implementeren van bijvoorbeeld de berichten rondom de landelijk darmkankerscreening.

In het SDO overleg is uitgebreid gesproken over onze betrokkenheid bij de Expertgroep Standaardisatie ter ondersteuning van het Informatieberaad. Het is duidelijk dat elk van de partijen hier een eigen rol te spelen heeft. Gezamenlijk is het van groot belang om namens de eigen organisaties te adviseren en niet als individueel expert. Dit vraagt om goede interne afstemming. Rondom Marketing en Communicatie worden de krachten ook gebundeld, zodat duidelijk is dat het niet óf, óf is, maar én, én.

Last but not least is er dinsdag stilgestaan bij eMeasures, in combinatie met DCM's en functies uit het EHR-S FM: een manier om te specificeren hoe kwaliteitsinformatie uit een klinische database of datawarehouse kan worden verkregen en aan welke registratie-eisen dan moet worden voldaan. Hiermee wordt aangesloten bij de toenemende aandacht voor kwaliteitsregistraties binnen wetenschappelijke verenigingen en kwaliteitsindicatoren in het beleid van overheid en verzekeraars.

Het was een topdag en het belooft woensdag alleen maar interessanter en drukker te worden!

 

Events & Opleidingen

Opleiding HL7 versie 2 (september 2026)

dinsdag, 15 sep 2026 - 9:00
  • tot
    woensdag, 16 sep 2026 - 17:00
€ 1.375,00
Utrecht

Bent u direct betrokken bij het specificeren, bouwen en implementeren van HL7 versie 2 berichten, dan leert u in deze opleiding precies wat u daar voor nodig heeft.


Opleiding HL7 FHIR Basics (november 2026)

dinsdag, 03 nov 2026 - 9:00
  • tot
    woensdag, 04 nov 2026 - 17:00
€ 1.375,00
Utrecht

Deze 2-daagse HL7-opleiding is primair bestemd voor degenen die betrokken zijn bij de implementatie, uitrol en support van applicaties die gebruik maken van de HL7 FHIR specificatie.


HL7 FHIR NL Connectathon (november 2026)

woensdag, 04 nov 2026 - 9:00
  • tot
    vrijdag, 06 nov 2026 - 18:00
€ 150 per dag ex BTW
Motel de Witte Bergen - Hilversum

HL7 Nederland organiseert van 4-6 november de HL7 FHIR NL Connectathon.

Tijdens de HL7 FHIR NL Connectathon willen we op basis van de HL7-FHIR standaarden gegevensuitwisselingen rondom verschillende use cases realiseren. 


26e HL7 Nederland Working Group Meeting

donderdag, 05 nov 2026 - 9:00
  • tot
    vrijdag, 06 nov 2026 - 18:00
€ 150 per dag ex BTW
Motel de Witte Bergen - Hilversum

Wil je weten wat een Working Group Meeting is? Er is zelfs een video over gemaakt!