Skip to main content

Kwaliteitsindicatoren: hoe HL7 kan helpen!

HL7 biedt ondersteuning

dd: 12 maart 2015
Kwaliteitsindicatoren: hoe HL7 kan helpen!

HL7 biedt ondersteuning bij het definieren van kwaliteitsindicatoren en het aanleveren van deze gegevens aan landelijke registraties, de Inspectie en het Kwaliteitsinstituut. In het project eMeasures wordt dit concreet uitgewerkt.

HL7 biedt ondersteuning bij het definieren van kwaliteitsindicatoren en het aanleveren van deze gegevens aan landelijke registraties, de Inspectie en het Kwaliteitsinstituut. In het project eMeasures wordt dit concreet uitgewerkt.

Recent is de projectgroep eMeasures van start gegaan. eMeasures is een HL7 standaard waarmee kwaliteitsindicatoren kunnen worden gedefinieerd, gestandaardiseerd, gedocumenteerd en gecommuniceerd. Deze indicatoren kunnen vervolgens als HTML en XML worden gegenereerd. Voor de definiëring is een tool ontwikkeld, Measure Authoring Tool (MAT), die het definiëren van de kwaliteitsindicator ondersteunt.

Het doel van de projectgroep is het ontwikkelen van een Nederlandse implementatiehandleiding waarin praktische voorbeelden zijn opgenomen.

De aanleiding voor het project is een vraag uit het veld of HL7 ondersteuning kan bieden bij het definieren van kwaliteitsindicatoren en het aanleveren van deze gegevens aan registraties, IGZ en kwaliteitsinstituut. Daarnaast heeft het UMCG een start gemaakt met de implementatie van de standaard eMeasures. Dit omdat de visie van het UMCG is dat zo veel mogelijk processen, als het gaat om inofrmatiebehoefte, geautomatiseerd en volgens standaarden moet verlopen.

Op dit moment wordt een hoge mate van registratielast ervaren door de hoeveelheid en diverse formaten van kwaliteitsindicatoren en registratiegegevens. Daarnaast kost het jaarlijks verzamelen en aanleveren van gegevens voor de kwaliteitsindicatoren en registraties veel tijd en middelen. Het wordt ervaren als ‘extra werk’ en niet iets waar je zelf als zorgverlener wat aan hebt.

De voordelen die de HL7 standaard eMeasures oplevert zijn:

  • Nog meer dan nu het eenduidig en gestructureerd definieren van kwalitetisindicatoren. Dit inclusief coderingen zodat het genereren van de benodgde gegevens uit het EPD systeem ook daadwerkelijk kan plaats vinden.
  • Voor ‘informatieconsumers’, zoals de verschillende registraties, is de eenduidige en gestructureerde definiering van kwaliteitsindicatoren een uniformering waarmee de kwaliteit van de indicatoren en de gegevens die vervolgens worden aangeleverd verhoogd wordt.
  • Door het proces van registratie in de directe zorgverlening, het genereren van de gegevens uit de EPD’s van patienten en het genereren van de benodigde gegvens voor de kwlaiteitsindicatoren te automatiseren wordt het gehele proces versneld. Hierdoor kunnen gegevens voor de kwaliteitsindicatoren gedurende het jaar worden gerevied en gebruikt voor de eigen kwalitetistoetsing en –verbetering. Het wordt daarmee een onderdeel van de continue kwaliteitsverbetering in een zorginstelling en niet iets wat je doet alleen voor anderen, dus ‘extra werk’.

Naast medewerkers van het UMCG, nemen ook medewerkers deel van MRDM, de Isala Klinieken, Curasoft, Furore, Nictiz en Results 4 Care. Wil je je ook aanmelden voor het project neem dan contact op met een van de co-voorzitters Bas Kramer (Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.) of Anneke Goossen (Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.).

Events & Opleidingen

Opleiding HL7 versie 2 (september 2026)

dinsdag, 15 sep 2026 - 9:00
  • tot
    woensdag, 16 sep 2026 - 17:00
€ 1.375,00
Utrecht

Bent u direct betrokken bij het specificeren, bouwen en implementeren van HL7 versie 2 berichten, dan leert u in deze opleiding precies wat u daar voor nodig heeft.


Opleiding HL7 FHIR Basics (november 2026)

dinsdag, 03 nov 2026 - 9:00
  • tot
    woensdag, 04 nov 2026 - 17:00
€ 1.375,00
Utrecht

Deze 2-daagse HL7-opleiding is primair bestemd voor degenen die betrokken zijn bij de implementatie, uitrol en support van applicaties die gebruik maken van de HL7 FHIR specificatie.


HL7 FHIR NL Connectathon (november 2026)

woensdag, 04 nov 2026 - 9:00
  • tot
    vrijdag, 06 nov 2026 - 18:00
€ 150 per dag ex BTW
Motel de Witte Bergen - Hilversum

HL7 Nederland organiseert van 4-6 november de HL7 FHIR NL Connectathon.

Tijdens de HL7 FHIR NL Connectathon willen we op basis van de HL7-FHIR standaarden gegevensuitwisselingen rondom verschillende use cases realiseren. 


26e HL7 Nederland Working Group Meeting

donderdag, 05 nov 2026 - 9:00
  • tot
    vrijdag, 06 nov 2026 - 18:00
€ 150 per dag ex BTW
Motel de Witte Bergen - Hilversum

Wil je weten wat een Working Group Meeting is? Er is zelfs een video over gemaakt!